• Dzień Kawy

• Międzynarodowy Dzień Kawy obchodzimy 29 września - to wyjątkowe święto dla kawoszy, którzy - szczególnie rankiem - bez kawy nie mogą się obejść.

A to wszystko przez właściwości, jakie ma w sobie kawa, bo - jak dowodzą badania - jest to przecież jeden z najlepszych i najważniejszych napojów energetyzujących.

Jakie właściwości ma kawa?

-pobudza

-wspomaga trawienie, a tym samym odchudzanie

-zmniejsza ból mięśni

-zawiera antyoksydanty

-poprawia samopoczucie

-redukuje stres

Istnieją również badania, które dowodzą, że kawa może zmniejszać ryzyko zachorowania na niektóre choroby. Chodzi tu m.in. o cukrzycę, Alzheimera i Parkinsona. Otóż o miano odkrywców kawy wciąż kłócą się Etiopczycy i Jemeńczycy. W dalszym ciągu jednak za ojczyznę kawy uważa się Etiopię. Do Polski kawa przybyła dopiero w XVI wieku. Ale tak naprawdę jest znana od stuleci. Istnieje nawet pewna legenda.

Według niej...pewien pasterz z miasta Kaffa dostrzegł, że kozy, które podjadały ziarna z krzewu o błyszczących liściach i szarej korze były bardziej pobudzone. Pasterz po zjedzeniu kilku ziaren miał podobne wrażenie - był pełen energii. Ziarna zaniósł do pobliskiego klasztoru, a mnich zalał je wrzątkiem. Tak powstała pierwsza w historii filiżanka kawy.

Mamy bardzo dużo rodzajów kaw. Są tacy, którzy preferują kawy z mlekiem, inni wolą zwykłe, tradycyjne espresso. Jakie są rodzaje kaw? Zobaczcie

Espresso - mała czarna na pobudzenie

Ristretto - espresso o podwójnej mocy

Cafe lungo - podobne do americano, ale delikatniejsze w smaku, serwuje się w mniejszej filiżance niż americano

Americano - espresso z większą ilością wody

Cappuccino - napój na bazie espresso i spienionego mleka

Caffe Latte - espresso z gorącym mlekiem i puszystą mleczną pianką

Latte Macchiato - podobne do latte, ale kolejność dodawania składników jest inna, latte macchiato jest trzywarstwowe

Mokka (mocha) - espresso, gorące mleko, gęsta czekolada i bita śmietana z posypką

Irish coffee - serwowana z whisky

Zatem spróbujcie dziś kawy i... smacznego!--

• Otrzęsiny i integracja - to jest to!

• Wrześniowe, ciepłe popołudnia sprzyjają organizowaniu integracyjnych spotkań na świeżym powietrzu.

Dobrą ku temu okazją było zorganizowanie otrzęsin i ogniska szkolnego, podczas którego do społeczności szkolnej przyjęliśmy uczniów klas I i II.

Panowała miła atmosfera. Wszyscy siedząc wokół ogniska wesoło rozmawiali na różne tematy i śpiewali, a nowo przyjęci do naszej społeczności musieli przejść szereg prób.

Nie zabrakło również czasu na wędrówki po lesie w czasie których uczniowie bawili się w podchody. Przyjemne spędzanie czasu na grach i zabawach w gronie rówieśników sprzyja integracji zespołów klasowych oraz pogłębieniu znajomości i przyjaźni. Myślę, że cel osiągnęliśmy.

• Trasa "turystów"

• W dniu dzisiejszym klasy technikum organizacji turystyki wyruszyły z nauczycielem przedmiotów zawodowych w trasę.

Celem wycieczki było omówienie zabytków mało znanych w naszej okolicy. Jeżeli fascynują cię dalekie i bliskie podróże, lubisz ludzi i masz dar organizacyjny zapraszamy do naszego technikum.

My spełniamy marzenia.

• Kurs animatora czasu wolnego

• To już dzisiaj po trzech miesiącach intensywnych przygotowań nasi uczniowie przystąpili do egzaminu na animatora czasu wolnego.

A oto efekty:

Czekamy na wakacje, a nasi animatorzy na propozycje pracy w luksusowych kurortach.

• Wyniki konkursu Dnia Zawodów

• Drodzy uczniowie oficjalnie ogłaszamy podsumowanie Dnia Zawodów - oto wyniki:

Klasa, która zajęła I miejsce jako nagrodę otrzymuję - nagrodę finansową w wysokości 10zł /ucznia zwycięskiej klasy.

Nagrodę można przeznaczyć jedynie na dofinansowanie wyjścia lub wycieczki klasowej z wychowawcą.