Ukulele - zapraszamy!
Dziś "Dzień Pizzy"
Historia pizzy rozpoczęła się w starożytnej Grecji. Dopiero później pieczony placek z ziołami przywłaszczyli sobie Rzymianie i nadali mu odpowiednia nazwę. A na końcu wędrówki pizzy byli Amerykanie, którzy to stworzyli swoją wersję "na bogato".
Pizza swoje początki ma w starożytnej Grecji. Wówczas mieszkańcy tego państwa raczyli się płaskimi chlebami posmarowanymi oliwą, czosnkiem i posypanymi świeżymi lub suszonymi ziołami. Ten placek zrobił furorę wśród Rzymian, którzy po podbiciu Grecji fascynowali się nie tylko grecką kulturą, religią, sztuką i nauką, ale też helleńskimi kulinariami. Przenieśli sztukę wypiekania płaskich placków (wtedy raczej przygotowywanych na naturalnym zakwasie, a nie na drożdżach - jak ma to miejsce dzisiaj) do siebie i nazwali focaccią.
W XVII wieku, kiedy to do Europy sprowadzono pomidory, to warzywa te natychmiast pojawiły się na chrupiącym cieście. Najchętniej raczyli się nimi mieszkańcy Neapolu. Kiedy w 1889 roku Neapol odwiedziła królowa Włoch, Małgorzata Sabaudzka z mężem, to nadworny piekarz przygotował na ich cześć placek zdobiony dodatkami w narodowych barwach: bazylia, mozzarella i pomidory. Tak powstała najprostsza pizza nazwana Margherita - od imienia królowej.
Nakładanie na przaśny placek rozmaitych dodatków stało się faktem - jednak warto zauważyć, że Włosi rzadko przekraczają liczbę 3 składników. Kiedyś wynikało to z biedy - na pizzy lądowało mniej składników, bo ich po prostu brakowało. Dziś Włosi uważają, że tradycja jest w tym wypadku słuszna i nie kładą na pizzy wszystkiego, co lodówka dała.
O wiele później w pizzy zakochali się Amerykanie. Ale oni stworzyli swoją wersję placka „na bogato” - na grubym spodzie i z wieloma dodatkami.
Taką pizzę najbardziej kochają też Polacy, ale kto skosztował we Włoszech prawdziwej włoskiej pizzy, ten czuje i najczęściej aprobuje różnicę.
Przepis na pizzę
Przepis na łatwe do wyrobienia, miękkie i elastyczne ciasto na pizzę.
Prosty sposób przygotowania - pizzę pieczemy w blaszkach / tortownicach. UWAGA: ciasta na pizzę nie wałkujemy lecz rozciągamy palcami - dzięki temu zachowamy strukturę ciasta i po upieczeniu będzie ładnie wyrośnięte.
Składniki 2 sztuki:
25 g świeżych drożdży (lub 7 g instant)
150 ml ciepłej wody
1/2 łyżeczki cukru
250 g mąki pszennej
1 łyżeczka soli
1 łyżka oliwy
Przygotowanie:
Świeże drożdże ocieplić w temperaturze pokojowej. Przygotować rozczyn: drożdże rozpuścić w ciepłej wodzie, dodać 2 łyżki mąki oraz cukier, dokładnie wymieszać i odstawić na ok. 10 minut do wyrośnięcia (rozczyn ze świeżych drożdży zwiększa objętość o ok. 3 razy - jeśli tak się nie stanie proces przygotowania rozczynu trzeba powtórzyć od nowa, natomiast rozczyn z drożdży instant może się tylko trochę spienić).
Mąkę przesiać do miski, wymieszać z solą, zrobić wgłębienie w środku i wlać w nie rozczyn. Sukcesywnie zagarniać łyżką mąkę do środka i przez 2 - 3 minuty mieszać składniki, pod koniec dodając jeszcze oliwę.
Połączone składniki wyłożyć na stolnicę oprószoną mąką. Wyrabiać przez ok. 15 minut aż ciasto będzie elastyczne i gładkie (ciasto można też zagnieść mikserem planetarnym).
Wyrobione ciasto włożyć do dużej miski, przykryć ściereczką i odstawić na ok. 1 godzinę do wyrośnięcia.
Wyrośnięte ciasto wyjąć na stolnicę i chwilę pozagniatać. Podzielić na 2 części, uformować z nich kulki i odłożyć na ok. 7 minut pod ściereczką.
Blaszki (tortownice) posmarować oliwą. Włożyć na środek kulkę ciasta, delikatnie spłaszczyć i rozciągać, rozprowadzając palcami po całej powierzchni dna, zaczynając od środka i zostawiając niewielki "wałeczek" na brzegu (zob. zdjęcia poniżej). UWAGA: najlepiej robić to kilkoma etapami, ciasto na początku sprężynuje i "cofa się" ale jeśli odczekamy chwilę będziemy mogli je dalej rozciągać.
Wyłożyć cienką warstwę sosu pomidorowego, ser* oraz ulubione dodatki. Odczekać ok. 15 minut aż ciasto podrośnie, następnie piec w maksymalnie nagrzanym piekarniku (min. 250 st. C) przez ok. 10 minut.
Dzień Bezpiecznego Internetu
Certyfikat Fundacji Dbam o Mój Z@sięg
Jakie święta w styczniu?
Podziękowania z Domu Dziecka w Orzeszu.🙂
Młodzież dla młodzieży - podsumowanie
Wesołych Świąt!!
Trwa akcja Dom Dziecka"
Drodzy uczniowie i rodzice!
Przypominamy!
W szkole trwa akcja zbierania środków dla dzieci z Domu Dziecka w Orzeszu. Akcja trwa do 17 grudia 2021r.
Każda złotówka jest ważna.
Rozweselmy te święta podopiecznym Domu Dziecka.
Jeśli ktoś chciałby podarować słodycze - prosimy bardzo o zakup jednakowych "słodkości" w ilości 11szt. (tylu jest podopiecznych).
Za każdą wpłatę lub słodycze bardzo serdecznie dziękujemy.
Nasza świąteczna fotobudka
Zapal światło wolności
W dniu wczorajszym tj. 13 grudnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji "zapal światło wolności" upamiętniającej ofiary wprowadzenia stanu wojennego. W tym roku obchodzimy 40 rocznicę tych wydarzeń.
8
Młodzież dla młodzieży!
Świtączna Fotobudka
Drodzy uczniowie i nauczyciele już jutro w naszej szkole pojawi się:
Uwaga!! Uwaga!!
Okres zimowej i chłodnej aury, ale i bożonarodzeniowej nadziei to dobry czas by skrobnąć kilka ciepłych słów.
Te kilka słów, w trudnych chwilach potrafią mieć magiczną moc! Nasza młodzież przystępuje do świątecznej kampanii, gdzie własnoręcznie zrobione kartki trafią do osób z Domu Pomocy Społecznej a także do Żorskiego Hospicjum.
Szkolny Kalendarz na grudzień
Mikołajki
Międzynarodowy Projekt Edukacyjny "Emocja"
Bierzemy udział:
Dalsza realizacja projektu: " „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 GRUDNIA 1981 - PAMIĘTAMY!”
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach dotyczących wprowadzenia stanu wojennego.
Mieli okazję zapoznać się z materiałami przygotowanymi przez Instytut Pamięci Narodowej w ramach projektu „„Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 GRUDNIA 1981 - PAMIĘTAMY!”.
Dodatkowo młodzież spisywała historię tego czasu na podstawie plansz dydaktycznych.
3
„Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie..."
Uczniowie klasy 2 TP i uczennice klasy 1a LO przygotowali w ramach projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 GRUDNIA 1981 - PAMIĘTAMY!” tablicę informacyjną dotyczącą wprowadzenia stanu wojennego.
Tablica ta została wykorzystana jako materiał dydaktyczny na lekcjach, podczas których młodzież miała okazję dowiedzieć się czym był stan wojenny.
„Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 GRUDNIA 1981 - PAMIĘTAMY!”
10 listopada w naszej szkole odbyła się prelekcja filmu „Nie zabierajcie nam mamy”. Dodatkowo nauczycielka historii przeprowadziła wykład dotyczący wprowadzenia, przebiegu i zakończenia stanu wojennego. Spotkanie to odbyło się w ramach projektu „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13 GRUDNIA 1981 - PAMIĘTAMY!”, w którym szkoła bierze udział.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie