• Wesołych Świąt!

          • Z okazji Wielkiej Nocy składamy wszystkim najlepsze życzenia.
            Niech ten wyjątkowy czas napełni serca otuchą i nadzieją oraz pozwoli przezwyciężyć nawet największe trudności.

            Zespół Szkół Społecznych

          • Kurs stewardesy i stewarda

          • Jak zostać stewardem lub stewardesą? Tego dowiedzieli się uczniowie naszej szkoły na przeprowadzonym w zeszłym tygodniu kursie. Szkolenie było bardzo intensywne. Dzięki Kadrom Turystyki i pani Annie Grzegórskiej nauka była bardzo przyjemna.

            Pierwszy dzień cześć teoretyczna i dotyczyła wszystkich wiadomości niezbędnych aspektów związanych z pracą na pokładzie samolotu. W drugim dniu cześć praktyczna. Uczniowie przyswajali wiedzę i wykorzystywali ją w praktyce. Na zakończenie egzamin, który wszyscy ukończyli z wynikiem pozytywnym. Dziękujemy pani Barbarze Omylakowskiej, która zaprosiła do naszej szkoły Kadry Turystyki.

          • Drodzy uczniowie!

          • Mija kolejna rocznica śmierci naszej uczennicy Emilii Sobczyk. Emilka była uczennicą klasy informatycznej. Angażowała się w różnorodną działalność, m.in. była wolontariuszką fundacji "Jestem Głosem Tych, Co Nie Mówią" działającą na rzecz chorych i pokrzywdzonych zwierząt. My także chcemy wesprzeć działalność tej fundacji organizując zbiórkę pieniężną. Akcja trwa do końca tygodnia. Pieniądze można wrzucać do pojemnika umieszczonego przy sekretariacie.

            Zachęcamy do pomocy, każdy grosz się liczy.

            #FundacjaJestemGlosem

            https://www.facebook.com/FundacjaJestemGlosem/

          • ,,Piękno Naszej Planety” - konkurs!

          • W związku ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Ziemi – 22 kwietnia 2022, ogłaszamy konkurs dla wszystkich uczniów naszej szkoły na wykonanie plakatu pod hasłem tegorocznych obchodów: „Piękno naszej planety”.

            Plakat należy wykonać z wykorzystaniem technik komputerowych i wysłać na adres mailowy ewagwcz@gmail.com.  Termin przesłania plakatu: do 13 kwietnia 2022.

          • Dzień Kobiet

          • Z okazji Dnia Kobiet wszystkim Paniom życzymy:

            pogody ducha, spełnienia pragnień, samych cudownych chwil, miłości, zrozumienia i wiele radości.

          • Poprawy i uzupełnienia

          • Od 8 marca 2022r. poprawy i uzupełnienia odbywają się w następujących dniach tygodnia:

            poniedziałek 15.00 - 15.45

            wtorek 15.00 - 15.45

            środa 15.00 - 15.45

            czwartek 15.30 - 16.15

          • Akcja!

          • Kolejna akcja charytatywna w naszej szkole...

            Stańmy na wysokości zadania! Oni liczą na nas!!

          • Dziś "Dzień Pizzy"

          • Historia pizzy rozpoczęła się w starożytnej Grecji. Dopiero później pieczony placek z ziołami przywłaszczyli sobie Rzymianie i nadali mu odpowiednia nazwę. A na końcu wędrówki pizzy byli Amerykanie, którzy to stworzyli swoją wersję "na bogato".

            Pizza swoje początki ma w starożytnej Grecji. Wówczas mieszkańcy tego państwa raczyli się płaskimi chlebami posmarowanymi oliwą, czosnkiem i posypanymi świeżymi lub suszonymi ziołami. Ten placek zrobił furorę wśród Rzymian, którzy po podbiciu Grecji  fascynowali się nie tylko grecką kulturą, religią, sztuką i nauką, ale też helleńskimi kulinariami. Przenieśli sztukę wypiekania płaskich placków (wtedy raczej przygotowywanych na naturalnym zakwasie, a nie na drożdżach - jak ma to miejsce dzisiaj) do siebie i nazwali focaccią.

            W XVII wieku, kiedy to do Europy sprowadzono pomidory, to warzywa te natychmiast pojawiły się na chrupiącym cieście. Najchętniej raczyli się nimi mieszkańcy Neapolu. Kiedy w 1889 roku Neapol odwiedziła królowa Włoch, Małgorzata Sabaudzka z mężem, to nadworny piekarz przygotował na ich cześć placek zdobiony dodatkami w narodowych barwach: bazylia, mozzarella i pomidory. Tak powstała najprostsza pizza nazwana Margherita - od imienia królowej.

            Nakładanie na przaśny placek rozmaitych dodatków stało się faktem - jednak warto zauważyć, że Włosi rzadko przekraczają liczbę 3 składników. Kiedyś wynikało to z biedy - na pizzy lądowało mniej składników, bo ich po prostu brakowało. Dziś Włosi  uważają, że tradycja jest w tym wypadku słuszna i nie kładą na pizzy wszystkiego, co lodówka dała.

            O wiele później w pizzy zakochali się Amerykanie. Ale oni stworzyli swoją wersję placka „na bogato” - na grubym spodzie i z wieloma dodatkami.

            Taką pizzę najbardziej kochają też Polacy, ale kto skosztował we Włoszech prawdziwej włoskiej pizzy, ten czuje i najczęściej aprobuje różnicę.

            Przepis na pizzę

            Przepis na łatwe do wyrobienia, miękkie i elastyczne ciasto na pizzę.

            Prosty sposób przygotowania - pizzę pieczemy w blaszkach / tortownicach. UWAGA: ciasta na pizzę nie wałkujemy lecz rozciągamy palcami - dzięki temu zachowamy strukturę ciasta i po upieczeniu będzie ładnie wyrośnięte.

             

            Składniki 2 sztuki:

                25 g świeżych drożdży (lub 7 g instant)

                150 ml ciepłej wody

                1/2 łyżeczki cukru

                250 g mąki pszennej

                1 łyżeczka soli

                1 łyżka oliwy

            Przygotowanie:

                Świeże drożdże ocieplić w temperaturze pokojowej. Przygotować rozczyn: drożdże rozpuścić w ciepłej wodzie, dodać 2 łyżki mąki oraz cukier, dokładnie wymieszać i odstawić na ok. 10 minut do wyrośnięcia (rozczyn ze świeżych drożdży zwiększa objętość o ok. 3 razy - jeśli tak się nie stanie proces przygotowania rozczynu trzeba powtórzyć od nowa, natomiast rozczyn z drożdży instant może się tylko trochę spienić).

                Mąkę przesiać do miski, wymieszać z solą, zrobić wgłębienie w środku i wlać w nie rozczyn. Sukcesywnie zagarniać łyżką mąkę do środka i przez 2 - 3 minuty mieszać składniki, pod koniec dodając jeszcze oliwę.

                Połączone składniki wyłożyć na stolnicę oprószoną mąką. Wyrabiać przez ok. 15 minut aż ciasto będzie elastyczne i gładkie (ciasto można też zagnieść mikserem planetarnym).

                Wyrobione ciasto włożyć do dużej miski, przykryć ściereczką i odstawić na ok. 1 godzinę do wyrośnięcia.

                Wyrośnięte ciasto wyjąć na stolnicę i chwilę pozagniatać. Podzielić na 2 części, uformować z nich kulki i odłożyć na ok. 7 minut pod ściereczką.

                Blaszki (tortownice) posmarować oliwą. Włożyć na środek kulkę ciasta, delikatnie spłaszczyć i rozciągać, rozprowadzając palcami po całej powierzchni dna, zaczynając od środka i zostawiając niewielki "wałeczek" na brzegu (zob. zdjęcia poniżej). UWAGA: najlepiej robić to kilkoma etapami, ciasto na początku sprężynuje i "cofa się" ale jeśli odczekamy chwilę będziemy mogli je dalej rozciągać.

                Wyłożyć cienką warstwę sosu pomidorowego, ser* oraz ulubione dodatki. Odczekać ok. 15 minut aż ciasto podrośnie, następnie piec w maksymalnie nagrzanym piekarniku (min. 250 st. C) przez ok. 10 minut.