Zespół Szkół Społecznych obejmuje następujące szkoły:

- Społeczne Liceum Ogólnokształcące
        - Społeczne Technikum
        - Społeczne Gimnazjum
        - Społeczną Szkołę Podstawową z oddziałami dwujęzycznymi (od 2017r.)

Wszystkie szkoły należące do zespołu są szkołami niepublicznymi z uprawnieniami szkół publicznych a organem prowadzącym szkoły jest Stowarzyszenie Rodziców i Nauczycieli „Wspólnota Rodzinna” w Żorach.

Stowarzyszenie prowadzi szkoły od 1993 roku, zaś historia szkół sięga aż do 1990 roku, kiedy to organem prowadzącym było Stowarzyszenie „Pro Familia” w Żorach.

Na żorskim rynku edukacyjnym nasze szkoły mają już ugruntowaną pozycję.

W szkole prócz realizacji zajęć dydaktycznych na uczniów czeka propozycja wielu różnych zajęć pozalekcyjnych.

Na uczniów zainteresowanych własnym rozwojem czekają certyfikowani tutorzy, którzy mogą wesprzeć młodego człowieka zarówno w rozwoju ogólnym jak i naukowym.

Młodzi ludzie, którzy nie są obojętni na to co dzieje się dookoła nich, są empatyczni i nie szkoda im wolnego czasu, mogą aktywnie realizować się w Szkolnym Kole Wolontariatu, które jest prowadzone przez pedagoga - Dorotę Zaskórską.

Młodzieży uzdolnionej artystycznie polecamy działanie w naszym Szkolnym Teatrze „Ławeczka”, który zrealizował już kilka dużych spektakli i przygotowuje następne. Spektakle przedstawiane są w Kinie na Starówce ale również gościnnie w innych miastach. Scenariusze do spektakli są autorstwa naszego polonisty Jana Wyżgoła, reżyserują je wspólnie z nauczycielką historii Magdaleną Sojką, która odpowiada również za scenografie.

W szkole zależy nam na dobrych relacjach uczeń – nauczyciel – rodzic.

Zawsze przyświeca nam nasze motto:

„Najważniejszym dobrem jest człowiek”

Blisko 25 lat funkcjonowania pozwoliło na ugruntowanie jakości pracy naszych szkół oraz wypracowanie wielu szkolnych tradycji.

Doczekaliśmy się wielu absolwentów będących naszą chlubą.