• Pakiet dla rodziców.

        Zapraszam Państwa do skorzystania z naszych banerów internetowych w celu wyróżnienia form wsparcia i porad dla uczniów  i ich rodzin.

        Poniżej znajduje się link do pobrania, który może się przydać:

        https://view.genial.ly/6026d6cf1dc449364ebd9707/horizontal-infographic-review-gdzie-szukac-wsparci

        Z dedykacją dla Wszystkich rodziców!!!

         

                                              Choroba smutnej duszy -  jak pomóc sobie i bliskim?

        DLA Was, Dla Nas,  Dla Wszystkich!


        Porozmawiajmy o prywatności –

        portale społecznościowe a wizerunek online

        Posiadanie profili, tworzenie i publikowanie treści online mają znacznie szerszy wymiar niż interakcja z użytkownikami i uzyskanie polubień. Wszystko, co umieszczamy w sieci może tam pozostać na wiele lat i stać się częścią naszej historii, dostępną dla wielu ludzi, którzy być może będą decydować o naszej karierze, czy innych ważnych aspektach przyszłości. 

        Budowanie wizerunku online

        Media społecznościowe mogą pomóc w ważnych sytuacjach życiowych, gdyż to,  co w nich umieszczamy jest elementem naszego wizerunku.

        Pomyśl:

        - jakie materiały zamieszczasz w sieci?

        - co mogłyby powiedzieć o tym inne osoby np. rodzice, przyjaciele, przyszli pracodawcy, komisja decydująca o przyjęciu na studia czy inni ważni ludzie?

        Uważaj, czym dzielisz się w świecie wirtualny,  ponieważ może zostać to wykorzystane przeciwko Tobie!

        W budowaniu wizerunku ważne jest, jakie treści są publikowane. Ludzie zazwyczaj negatywnie oceniają postawy oskarżające wobec konkretnych osób, idei czy organizacji. Faktem jest, że szkoły, pracodawcy czy inni, którzy mają dostęp do mediów społecznościowych szukają historii swojego kandydata online. Złośliwe komentarze dotyczące rówieśników, nauczycieli, polityków, autorytetów medialnych czy wartości, mogą wpłynąć na to czy osoba zdobędzie sympatię i zaufanie tych, od których może zależeć jej przyszłość.

        Nadmiar szkodzi… dlaczego należy ograniczać publikowanie informacji?

        Istotna jest też częstotliwość publikowanych postów. Zbyt częste dzielenie się różnymi informacjami o tym, co robimy, co czujemy, z kim się spotykamy, gdzie przebywamy, co oglądamy może nieść innym komunikat, że aktywność online zajmuje największą część naszego czasu, a więc prawdopodobnie nie mamy możliwości zajęcia się innymi zadaniami. Niekoniecznie więc wpływa na budowanie pozytywnego wizerunku online.

        Ochrona prywatności – co zagraża uczniom?

        Posiadanie swojej tożsamości w internecie wiąże się też z koniecznością chronienia jej przed zagrożeniami. Zdarzają się kradzieże tożsamości, kiedy ktoś podszywa się pod inną osobę, używając jej profilu i danych, co może niekiedy wyrządzić wiele szkód. Takie sytuacje mogą zniszczyć wizerunek i reputację, nad którymi osoba długo pracowała. Z tego względu dobrze jest przypominać uczniom, aby nie publikowali danych wrażliwych – daty urodzenia, adresu, numeru telefonu, PESEL w mediach społecznościowych. Takie dane mogą posłużyć uzyskaniu korzyści finansowych przestępcom, którzy mogą użyć ich np. zaciągając kredyt. Warto też być ostrożnym przy otwieraniu linków, nawet tych od znajomych, gdyż mogą zawierać złośliwe oprogramowanie, które przejmie konto i dane.

        Ochrona prywatności to też zabezpieczenie profilu. To brzmi jak truizm powtarzany od momentu pojawienia się możliwości logowania. Jednak okazuje się, że ludzie nadal popełniają błąd tworząc zbyt proste hasła, używając zbyt łatwych pytań do odzyskiwania danych. Warto przypominać, że haseł nie ujawniamy przyjaciołom, rodzinie, nie pozostawiamy ich zapisanych na kartkach, w miejscach, do których mogą mieć dostęp inni.

        Dobrze jest zrezygnować z korzystania z portali społecznościowych na urządzeniach nieposiadających zabezpieczeń przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem. Z pewną dozą ostrożności warto też potraktować urządzenia ogólnodostępne np. komputery w bibliotekach.

        Podstawową sprawą w ochronie bezpieczeństwa na portalach społecznościowych jest prawidłowa konfiguracja ustawień prywatności. Portale posiadają wiele funkcji, dzięki którym można dowolnie ustawiać widoczność postów, usuwać komentarze, znaczniki, notatki itp. Wiele komunikatorów ma też możliwości blokowania rozmówców w przypadku, gdy ktoś nie czuje się komfortowo w kontakcie z drugą osobą. Dla swojego bezpieczeństwa warto również wyłączyć udostępnianie lokalizacji i możliwość meldowania się w różnych miejscach. Jeśli ktoś chce powiadomić znajomych o tym, gdzie jest, może np. wysłać im SMS-a za pomocą telefonu, zamiast udostępniać tę informację całej sieci społecznościowej.

        Aby chronić swoją prywatność dobrze jest regularnie wyszukiwać się online i sprawdzać,jakie informacje na nasz temat są opublikowane w sieci. Można to zrobić wpisując swoje imię i nazwisko w wyszukiwarkę np. Google, ale też wyszukiwarki na portalach społecznościowych. Można też używać specjalnych stron internetowych, które indeksują dane osobowe użytkowników internetu. Jeśli napotkamy informacje, których sobie nie życzymy, mamy możliwość kontaktu z określoną stroną czy portalem i zwrócenia się z prośbąo usunięcie tych informacji.

        (Nie)realni znajomi w sieci

        Ważna jest kwestia liczby znajomych i fanów, która często jest dla młodych ludzi wartością i wyznacznikiem ich popularności. Jednak nie warto akceptować każdej znajomości. Posiadanie znajomych w mediach społecznościowych nie równa się posiadaniu wielu przyjaciół, a przyjmując każdą osobę do grona znajomych dajemy jej dostęp do wielu informacji i postów, które może też wykorzystać przeciw  nam.

        Dlatego dobrze jest, kiedy osoby, które dopuszczamy do naszego świata, dobierane są w sposób ostrożny. Ważne jest, aby były to osoby sprawdzone.

        Dla swojego bezpieczeństwa dobrze jest co jakiś czas przeprowadzać rewizję list znajomych i usuwać tych, których konta budzą niepokój lub takich, z którymi nie mamy zamiaru wchodzić w żadne interakcje. Dane i to, co publikujemy w sieci jest cenne i warto to chronić.

        Dbanie o prywatność i wizerunek innych

        Portale społecznościowe to miejsce do dzielenia się wspólnymi chwilami. Czasem też tym, o czym rozmawia się z koleżankami i kolegami. To właśnie sprawa, której warto poświęcić chwilę dłużej, gdyż dotyka ona nie tylko zagadnienia prywatności osobistej, ale też prywatności innych. Jeśli nie widzimy, że sami zbyt wiele ujawniamy w sieci, bardzo możliwe, że nie poczujemy również momentu, w którym przekraczamy granice prywatności innych.

        Szacunek wiążę się także z tym, że osoba dba również o reputację koleżanki czy kolegi, których lubi, na których jej zależy. Nie przekracza granic ich prywatności bez konsultacji z nimi samymi. Zdarza się, że materiały rozprzestrzeniają się wirusowo w sieci i można zupełnie utracić kontrolę nad publikacją, zdobywając „popularność”, której nikt nigdy by nie chciał.

         

        Na podstawie artykułu  Marty Wojtas (psychologa, trenerki, ekspertki ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży).


         


         

        Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

        2 kwiecień to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Autyzm to grupa zaburzeń rozwojowych z przewlekłymi symptomami, które objawiają się w dzieciństwie. Mają one wpływ na zachowanie, komunikację oraz interakcję z innymi, czasami prowadząc do społecznej izolacji. Istnieje wiele organizacji walczących z tym odrzuceniem za pomocą kampanii świadomościowych, często wspieranych przez książki oraz filmy, które opisują autyzm. Polecam filmy: "Latarnia na wybrzeżu orek" oraz "Rain Man".