• Myślę pozytywnie … czyli jak?

        Czy naprawdę myślenie pozytywne jest takie trudne? Czy stawianie sobie takiego wyzwania jest szalonym pomysłem? W codzienności stoją przed nami wielkie i małe wyzwania, przeszkody, które trzeba jakoś pokonać, sukcesy które chcemy osiągać. Nie jest dziwne, że dzieci i młodzież są zagubione, przytłoczone zalewem informacji, “propagandą sukcesu”, brakiem poczucia realnych relacji. Tutaj (www.myslepozytywnie.pl) znajdziecie drogowskazy, jak sobie poradzić z wyzwaniami, jakie są przed nami jako dorosłymi (rodzicami i nauczycielami), jak i naszymi wychowankami, uczniami i uczennicami.

        Zapraszam chętnych rodziców i nauczycieli do szkoleń on - line na temat:

        • Podstawy wiedzy o zdrowiu psychicznym dla rodziców.

        • Kształtowanie "szczęśliwego" mózgu dzieci i młodzieży.

        • Czas wolny daje siłę do działania.

         

        Dla młodzieży dostępne są szkolenia na temat:

        • Odnajdywanie siebie i dostrzeganie swoich potrzeb.

        • Odkrywanie potencjału - rozbudzanie poczucia własnej wartości.

        • Zarządzanie sobą w czasie - pomyśl, zaplanuj, działaj.

        http://szkolenia.myslepozytywnie.pl/  

        Dobre intencje  i czyny  to fale energii, które wysyłamy na zewnątrz.

        Dzień Dobrych Uczynków przypada 19.Maja, ale niech na tym się kończy....

         


         

        Sposoby radzenia sobie ze stresem

         

        1. Bądź aktywny fizycznie

         

        Kiedy jesteś bardzo zestresowany, twoje ciało wytwarza hormon stresu zwany kortyzolem. Kortyzol jest częścią naturalnej reakcji organizmu na mechanizm „walki lub ucieczki”, ale duże dawki hormonu mogą zwiększać ryzyko chorób serca.

        Regularne ćwiczenia pomagają „wypłukać” kortyzol z naszych ciał. Aktywność fizyczna nie musi być ekstremalna, aby zmniejszyć stres. Niektóre przykłady obejmują chodzenie na spacer raz dziennie, jazdę na rowerze, chodzenie na bieżni lub piesze wędrówki. Chodzi o to, żeby wyjść i być aktywnym. Nie ma znaczenia, co robisz, o ile jest to coś, co sprawia ci przyjemność i możesz to robić regularnie.

         

         

        1. Wydziel sobie czas wolny

         

        Częstym źródłem stresu jest długa lista prac i działań, które mamy do zrobienia. Kiedy jesteśmy przytłoczeni i zestresowani, łatwo zapomnieć o tym, jak ważne jest robienie rzeczy, które lubimy. Warto znaleźć hobby i konsekwentnie je uprawiać. Jest to ważne, ponieważ hobby, które lubisz, pomoże oczyścić umysł i pozwoli mózgowi naładować się i ożywić.

        To, co wybierzesz, zależy od ciebie: może to być coś stymulującego fizycznie lub coś, co ćwiczy umysł – lub coś, co po prostu pomaga się zrelaksować. Może to być tak proste, jak gotowanie, pieczenie, czytanie, a nawet granie w gry wideo. Najważniejszą rzeczą jest konsekwentne wykonywanie tego hobby. Poświęć trochę czasu, aby móc zaangażować się w to hobby i zrelaksować się.

         

        1. Odłącz się od elektroniki (i internetu)

         

        Jest to szczególnie ważne, jeśli praca jest twoim znaczącym źródłem stresu. Jeśli jesteś przyklejony do telefonu i laptopa wieczorami i w weekendy, musisz wyznaczać sobie granice i trzymać się ich. Korzystanie z ekranów podczas pracy to jedno, ale kiedy wrócisz do domu, odłóż laptopa i telefon i naucz się odpoczywać.

        Niektóre osoby używają laptopów do przyjemniejszych zajęć poza godzinami pracy – i to jest w porządku, chyba że nie możesz się powstrzymać przed sprawdzeniem służbowego maila. Dobrze jest ustalić harmonogram pracy, a kiedy ten czas się skończy, to znak, aby odłożyć laptopa.

        Ustaw czasomierz, jeśli chcesz, i przypomnij sobie, że jeśli dane zadanie nie jest pilne i czasochłonne, może poczekać do jutra. Jeśli dasz sobie czas na relaks i odpoczynek wieczorem, będziesz bardziej wydajny, gdy przyjdziesz do pracy następnego dnia.

        1. Wyznacz granice

         

        Wyznaczanie granic jest skutecznym sposobem radzenia sobie ze stresem – i to nie dotyczy tylko równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Ważne jest również ustalanie granic z przyjaciółmi lub członkami rodziny, którzy wymagają poświęcania im zbyt wiele czasu.

        Chociaż przyjaciele i rodzina to ludzie, których kochamy, przestrzeganie tego, czego od nas oczekują, może być bardzo stresujące, szczególnie jeśli nie możesz spełnić ich oczekiwań. Jeśli znajdujesz się w takiej sytuacji, musisz ustalić, kiedy masz czas na rozmowę, lub ustalić limitu czasu, który możesz danej osobie poświęcić. Kiedy wyznaczasz swoje granice, inni też zwykle je szanują.

        1. Utrzymuj zdrową dietę

         

        Przestrzeganie zdrowej diety ma kluczowe znaczenie dla łagodzenia stresu. Wszystko w ciele jest połączone. Ponadto to może pomóc w przeciwdziałaniu stresowi poprzez wzmocnienie układu odpornościowego i obniżenie ciśnienia krwi.

        Zaleca się włączenie przygotowywania posiłków do codziennego planu dnia i koncentrację na zdrowych, pełnych produktach. Dobrze jest pić dużo wody i unikać pomijania posiłków lub objadania się. Pomarańcze, szpinak, węglowodany złożone, tłuste ryby, czarna herbata, pistacje i awokado to tylko niektóre z produktów, które mają pozytywny wpływ na stres. Ciało każdego jest inne, więc jeśli nie masz pewności, co stanowi dla ciebie „zdrową” dietę, porozmawiaj z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej lub spotkaj się z dietetykiem.